TURECKO
Ač je to třeba zvláštní, Turecko je zemí, kde se nachází snad nejvíce antických památek, ať už řeckých či římských. Západní pobřeží Anatólie totiž od dávných dob obývaly řecké kmeny Iónů, ostatně zde ležela i slavná Trója, a s postupem času pronikal řecký (antický) vliv stále více do vnitrozemí. Starověké Řeky a Římany později nahradili byzantinci (stále Řekové) a Turci začali do země pronikat ve větší míře až od 14.-15 století. Není proto divu, že tu po Řecích za více než 3000 let zbylo tolik památek. Velké množství z nich (i když z celkového tureckého počtu jen zlomek) jsem měl možnost navštívit v srpnu a září 2009 s CK Mundo.
Edirné (Drinopolis/Hadrianopolis), Trója, Pergamon, Efes, Hierapolis (Pamukkale), Kekova, NP Olympos - Yanartas, Myra, Termessos, Aspendos, Side, Istanbul (Konstantinoplis)
Edirné (Drinopis / Hadrianopolis)
Město se poprvé zapsalo významně do historie pod názvem Hadrianopolis, kdy roku 378 n.l. v jeho blízkosti římská armáda utrpěla od barbarských Gótů nejdrtivější porážku od dob Hanibala. Později vzkvétalo hlavně za osmanaské éry, nádherná je zdejší Sinanova mešita.
Datum návštěvy 8-9/2009
Pozdně římský/byzantský most na příjezdu do Edirne Zbytky římského osídlení, v pozadí Makendonská věž
(horní patro turecké)
Trója
Slavné Priamovo město, jemuž zajistil nesmrtelnost slepý básník Homér. Sem byla Paridem unesena nejkrásnější žena světa Helena, zde proti sobě v boji stanuli štít Tróje Hektor a nezranitelný Achiles, silný Aiás, Sparťan Meneláos s bratrem Agamemnonem i předek Římanů Aeneas a pomocí trojského koně město nakonec pomohl dobýt lstivý Odyseus. To vše v devíti archeologických vrstvách odkryl Heinrich Schliemann a jeho následníci.
Datum návštěvy 8-9/2009
V Tróji nesmí chybět Trójský kůň Průchod mezi jednotlivými vrstvami města
Zdivo nejstarší 1. fáze (cca 3000 př. n.l.) Pohled navrstvy 2-5. fáze města
Nejmladší římská vrstva Odeion z nejmladší římské vrstvy (1.-3. století)
Pergamon
Hlavní město Pergamského království jednoho z helénistických států ve 3. a 2. stol. př. n. l. Město známé především monumentálním Diovým oltářem (dnes v Pergamonském muzeu v Berlíně – viz Muzea v Evropě) a výrobou pergamenu. Město z něhož se ze všech hlavním měst helenistických států dochovalo nejvíce.
Datum návštěvy 8-9/2009
Trajánův chrám na akropoli
Velké divadlo ve svahu akropole - nejprudší antické divadlo vůbec
Reliéfy z Dionýsova chrámu pod akropolí Gymnasion pod akropolí
Efes
Metropole starověku, místo jednoho ze sedmi divů světa – Artemidina chrámu, rodiště filosofa Herakleita, dnes vedle Pompeí jedno z nejzachovalejších antických měst vůbec se dvěma divadly, množstvím chrámů, veřejných budov a nádhernou Celsovou knihovnou.
Datum návštěvy 2009
Velké divadlo Agora
Mithridatova brána Celsova knihovna (1. stol. n.l.)
Hadriánův chrám Trajánova fontána
Heraklova brána na mramorové třídě Veřejné záchody
Odeion Co zbylo z Artemidina chrámu (jeden ze sedmi divů světa)
Hermes Domitiánův chrám Zbývající, 18 m vysoký sloup
Artemidina chrámu
Hierapolis (Pamukkale)
Antické město na vrcholu travertinového masívu Pamukkale – úchvatného přírodního úkazu, přitahujícího lidi již od starověku. Ostatně pro něj a pro léčivé minerální prameny zde bylo město vystavěno a do zdejších lázní (fungují ostatně dodnes) se sjížděly davy již před naším letopočtem. Ne všichni pacienti kdysi 30ti tisícového města se vyléčili a vedle mohutného divadla tak dnes zaujme i rozsáhlá nekropole.
Datum návštěvy 2009
Římské divadlo z doby císaře Hadriána Bazilika Gymnasion a agora Základy Apolonova chrámu Velké severní lázně Nekropole (v pozadí velké lázně) Hrobka na vrcholu travertinové masy Pamukalle - travertinový masív - přírodní div na němž se rozkládá Hierapolis
Kekova
Místo – ostrov při jižním pobřeží Turecka dnes zajímavější spíše pro milovníky koupání a romantických vyjížděk na lodi než pro zanícené návštěvníky památek. Jde o zbytky antického města potopeného a zaplaveného mořem z něhož dnes při pobřeží zbývá tu a tam nějaké schodiště, zbytky zdí či výjimečně kamenný portál brány. Datum návštěvy 2009
Zbytky zdí pod vodou a na pobřeží Lýcký sarkofág vystupující z moře při pobřeží
Myra
Město starověkých Lýků, později helenizované. Dnes v nevelkém areálu zaujmou mezi rozesetými reliéfy a divadelními maskami ozdobenými kameny dvě věci: Velké divadlo dokonale zachovalé divadlo z dob císaře Hadriána a vysoko ve skalách do kamene vytesané hrobky Lýků.
Datum návštěvy 2009
Pohled na areál v Myře, vpředu divadelní masky Skalní hrobky v pozadí skalní hroby Lýků
Skalní hroby Plastiky z divadla Jedna ze stěn divadla
Velké divadlo v Myře (2. stol. n.l.) Kamenný blok s ornamenty a divadelní maskou
Termessos
Přestože nedaleko od pobřeží, leží tohle orlí hnízdo vysoko v horách. Monumentální kulisy skalisek a horských masívů činily město takřka nedobytným. I Alexandr Veliký ho na své výpravě raději obešel a nepokusil se ho dobýt. Zkázu mu přineslo až zemětřesení ve 4. století po Kristu. A tak tu leží rozbité mnohatunové sarkofágy i zdi chrámů, tak jak je tu zanechali sami bohové.
Datum návštěvy 2009
Hadriánova brána Akvadukt
Gymnasion
Největší dominanta - trosky divadla s kulisami hor
Nekropole a mnohatunové sarkofágy, jak je zanechalo zemětřesení
Aspendos
Ruiny antického města z nichž zaujmou zbývající oblouky akvaduktu, kdysi přivádějícího do města vodu, bazilika a především zdejší římské divadlo, snad nejzachovalejší ze všech antických divadel na světě.
Datum návštěvy 2009
Římské divadlo - najzachovalejší antické divadlo na světě; ochozy divadla
Římské divadlo - 2. stol. n.l. pro 20 000 diváků Divadlo - jevištní stěna
Zbytky agory a bazilika na akropoli Římská bazilika
Římské bazilika Akvadukt
Side
Antické město na výběžku do Středozemního moře, postupně prorostlé novější zástavbou. Četné množství památek je tak volně přístupných mezi uličkami dnešního města navštěvovaného především německými a ruskými turisty.
Datum návštěvy 2009
...................... Agora ...................... Apolonův chrám
Velá agora před divadlem ........................ Apolonův chrám
Divadlo (pohled zezadu) Velká agora a za ní divadlo
Konstantinopolis - Istanbul
Nový Řím, nové hlavní město impéria založené císařem Konstantinem roku 313 na místě řecké osady Byzantion na rozhraní Evropy a Asie. Svůj pozdně antický vrchol dosáhlo po pádu Západořímské říše za císaře Justiniána o dvě a čtvrt století později. Jediné město ležící na dvou kontinentech, dnes multikulturní životem tepající metropole Istanbul.
Datum návštěvy 2009
Hagia Irina – nejstarší kostel ve městě (5. stol.) Hagia Sophia – Justiniánova perla metropole
Interiér a mozaiky v Chrámu boží moudrosti
Hlavice sloupů původní baziliky Theodosia Velikého (4. stol) zřícené zemětřesním
Milion - jediný zbytek triumfálního Egyptský obelisk dovezený Podstavec obelisku s římským oblouku (4. stol) Theodosiem Velikým reliéfem (4. stol)
Tzv. Hadí sloup Yerebatan - podzemní cisterna na vodu z dob Justiniána
Yerebatan - podzemní sál zdobí 300 sloupů z nich 2 podpírají hlavy Medůzy ze starších dob a jeden "Plačící" (rovněž starší je dovezený z Delf